Tuesday, October 04, 2016

Minnesota XC Coaches' Association Class A Rankings

Oct. 3rd
BOY'S TEAMS                           
1.       Perham                                    
2.       Mora                                      
3.       LaCrescent                              
4.       West Central Area                   
5.       Mankato Loyola/Cleveland      
6.       Mounds Park Academy              
7        Pequot Lakes                            
8.       Minnehaha Academy               
9.       Nova Classic Academy            
10.      Windom Area                           
11.     Lake City                                  
12      Greenway/Nashwauk-Keewatin  

INDIVIDUALS
1.       Declan Dahlberg             Mound Park Acad.
2.        Zack Emery                    LaCrescent
3.       Matt Steiger                     LaCrescent
4.       Lucas Mueller                 Nova Classic
5.       Carl Kozlowski               Lake City
6.       Michael Schwinghamer  Mora
7        Ryley Nelson                  West Central Area
8.       Mike Mitchell                 Blake
9.       Alec Sanbeck                  Mora
10.     Jake Paron                       North Shore
11.     Hunter Kjelshus               Perham
12      Ethan Olson                     Moose Lake/WR 
                 
                                                                  
GIRL'S TEAMS                          
1.       Fairmont                            
2.       Perham    
3.        Luverne        
4.       Lanesboro/Fillmore Central 
5.       Trinity of River Ridge    
6.       Lac Qui Parle Valley-DB  
7.       Stewartville    
8.       Annandale                              
9.       Mora                                        
10      Proctor                                    
11.     Minnehaha Academy           

12.     Holy Family Catholic 

INDIVIDUALS
1.       Tierney Wolfgram    Math&Science Acad.
2.       Brynnan Covington  Perham
3.       Anna Donnay            Eden Valley-Watkins/K     
4.       Lynn Kantonen          Park Rapids Area
5.       Madeline Kelly         Providence Acad
6.      Brook Wedin              Mora
7.      Hailee Heitkamp        Breckinridge-W.
8.      Abby Orvis                Stewartville
9.      Katherine Geister      Crookston
10      Elle Nelson               Roseau
11.     Jenna Pavich             Fairmont
12.     Olivia Ohrt                Blake